На шляху до змін | Рубежное News

На шляху до змін

0

24.10.2017

У межах литовсько-українського проекту «На шляху до змін», метою якого є допомога у сфері освіти регіонам Східної України, постраждалим від конфлікту,три педагоги Рубіжанської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 2 Олександр Ошнек, Яна Чернишова та Юрій Дембовський протягом п’яти днів (з 9 по 13 жовтня 2017 року)перебували у Литовській республіці. До складу делегації для поїздки до Литви, за результатами відбору анкет претендентів,увійшли керівники та вчителі чотирьох шкіл Луганської області (всього 13 осіб).

Візит нашої групи був заключним етапом знайомства освітян Луганщини з Литвою, її системою освіти, Концепцією «Хороша школа», яка впроваджується в загальноосвітніх навчальних закладах Литви з 2015 року. Напередодні нашої поїздки до Литви також мали нагоду відвідати навчальні заклади цієї країни учні нашої школи: Волошина Ангеліна, Овчаренко Кирило, Літвіненко Артемій та Ландарь Іван.

Програма перебування у Литві була насиченою та різноплановою. Вражаючої була екскурсія Сеймом, під час якої ми побачили в стінах литовського Парламенту велику кількість школярів та студентської молоді, які були активними учасниками засідання дитячого парламенту та брали участь у проекті «Один день з парламентарієм». Наше перебування у Сеймі, також передбачало зустріч з парламентарем Гінтаресом Степонавичусом, колишнім Міністром освіти Литви, під час діалогу з яким були обговорені питання спільних та відмінних рис освітніх систем Литви та України та процесу їх реформування. Не менш вражаючою була зустріч у Міністерстві закордонних справ Литви з віце-міністром Дарюсом Скусявічюсом, який цікавився нашими відчуттями від візиту до Литовської республіки, а також поглядами членів делегації на актуальність реформування системи освіти України.

Надзвичайно корисною для освітян була навчальна частина програми перебування в Литві — семінари з актуальних тем: «Зміни у сфері освіти в контексті глобальних і європейських аспектів», «Активні методи навчання. Підвищення мотивації учнів», «Розвиток креативності та критичного мислення», «Сучасна школа: що треба знати вчителям та керівникам школи. Сучасне покоління дітей», «Компетенції та навички ХХІ століття», «Розвиток соціальних, емоційних компетенцій», «Роль школи та вчителя в здійсненні учнівських ініціатив».

Завдяки майстерності литовських тренерів ми побували в ролі своїх учнів, на собі випробували ефективність активних методик навчання, які спонукали замислитися над пріоритетними життєвими цінностями.

Багато нового наші освітяни почерпнули із зустрічі з представниками Литовської Національної Агенції оцінювання шкіл. За результатами аудиту, в основі оцінки литовського навчального закладу, головними критеріями є не тільки результативність навчання учнів, а й те, чи є дитина щасливою в цій школі, чи є комфортними умови її розвитку. Велику роль відіграють результати самооцінки діяльності школи, вчителя та кожного учня. Яскраві враження в нашої делегації залишилися після відвідування двох навчальних закладів: сільської школи базової освіти Пренайського району та столичної прогімназії. Кожна школа цікава по-своєму та має свої особливості. Сільська школа вразила високим рівнем організації учнівського самоврядування. Складання річного плану роботи школи неможливо без участі учнів та їх батьків. Децентралізація дозволяє школі більш гнучко та ефективно використовувати наявні ресурси для свого розвитку та вирішення багатьох питань. Вільнюська прогімназія є дуже затребуваним навчальним закладом Литовської столиці і на сьогодні нараховує 1001 учень. Велика увага у цьому закладі приділяється аналітичній роботі з усіх напрямків навчальної діяльності та результативності досягнень кожного учня.

Об’єднує відвідані навчальні заклади високий рівень забезпеченості сучасними технічними засобами навчання, повне охоплення приміщень шкіл Інтернетом, що дозволило навчальним закладам Литви перейти до ведення електронних журналів та щоденників, з яких учні та їх батьки мають змогу відразу дізнатися про свої отримані оцінки, а вчителі та адміністрація школи робити ґрунтовний аналіз результативності навчального процесу. Відчувається високий рівень індивідуалізації та комфортності навчання. Шкільні коридори та класні кімнати не містять нічого крім дитячих робіт, виробів та змінної інформації, що стосується сьогодення в роботі закладу. Школи працюють над втілення шведської програми з попередження боулінгу (насильства) в школі, навчання з вірної поведінки у випадках боулінгу проходять всі працівники школи: адміністрація, вчителі і навіть технічний персонал, що дозволило звести майже нанівець випадки знущання над учнями. У школах приділяється велика увага неформальній освіті, вихованню культури учнів, розкриттю їх здібностей і талантів.

П’ять днів пролетіли непомітно, проте дуже насичено та продуктивно. Участь у міжнародному проекті «На шляху до змін»надала нам унікальну можливість отримати європейський досвід та знання, які стануть поштовхом до конкретних кроків для впровадження концепції «Нової української школи».

Директор Рубіжанської спеціалізованої

школи І-ІІІ ст. №2 Олександр Ошнек

Комментарии

Последние новости >>